عقیده طناز طباطبایی تهیه کننده سینمایی

عقیده: طناز طباطبایی تهیه کننده سینمایی بازیگران سینمای داستان برنامه نمایش مجموعه برنامه

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری سه سال شب کاری ماه رمضان، جهت حضرت یوسف(ع)

محمود پاک نیت، بازیگر سینما و تلویزیون اگرچه کارنامه کاری پرباری دارد، ولی بسیاری او را با سریال خاطره انگیز روزی روزگاری در نقش حسام بیک می شناسند. البته او در

سه سال شب کاری ماه رمضان، جهت حضرت یوسف(ع)

سه سال شب کاری ماه رمضان، جهت حضرت یوسف(ع)

عبارات مهم : بیدار

محمود پاک نیت، بازیگر سینما و تلویزیون اگرچه کارنامه کاری پرباری دارد، ولی بسیاری او را با سریال خاطره انگیز روزی روزگاری در نقش حسام بیک می شناسند. البته او در کارنامه کاری اش فیلم های مذهبی چون شب دهم و یوسف پیامبر را هم به ثبت رسانده. عنوان جالب آن است که در سریال های خاص ماه رمضان ایفای نقش نکرده هست. به سراغش رفتیم تا از شرایط کاری و خاطرات به جا مانده کودکی او در این ماه بدانیم.

نخستین باری که روزه گرفتید را به یاد دارید؟
بله، حدودا ٦ سال داشتم. سحری نمی خوردیم، ما را به خاطر سن کم بیدار نمی کردند، ولی از آن جا که خانواده پرجمعیتی بودیم، با صدای دیگران از خواب بیدار می شدیم. به یاد دارم که به این عنوان اعتراض می کردیم که آیا ما را بیدار نکردند، جهت همین با اصرار خودمان روزه می گرفتیم؛ روزه کله گنجشکی. همین روزه کله گنجشکی خیلی وقت ها به ظهر هم نمی رسید. ولی همین که همه خانواده دور یک سفره جمع می شد جهت مان کافی بود. شاید متوجه نبودیم که چه اتفاقی می افتد و جریان چیست، ولی همین که جهت سحر همه از خواب بیدار می شدند و یکدیگر را همراهی می کردند، جهت مان لذت بخش بود. ما هم دوست داشتیم بزرگتر ها را همراهی کنیم.

ماه رمضان جهت شما یادآور چه چیزی است؟
خاطره های ماه رمضان برمی گردد به افطاری ها و سحری هایی که هر خانواده بیدار و دور هم جمع می شوند. این ماه زمانی است جهت راز و نیاز که انسان به معبود خود توسل جسته و حال وهوای خاصی جهت هر کسی دارد. اتفاقی که جهت هر انسانی فراخور حال وهوایش می افتاد. به هرحال جهت ما هم این حال وهوا را دارد و لذت بخش هست. البته اگر در حالت عادی بود، کمی سخت می شد. ولی در این ماه همه انسان ها روی این عنوان متمرکز هستند و به نوعی با هم ارتباط دارند. این ارتباطات هم به دین، مذهب و اعتقادات ارزش برمی گردد و لذت بخش هست. وقت افطار هنگامی که همه عزیزان دور هم جمع می شوند و با لذت خاصی افطار می کنند؛ این وضع آدم را یاد دیگران می اندازد، عزیزانی که گرسنه هستند و نیازمندند، در این روز ها و در طول سال ممکن است گرسنگی چقدر اذیت ارزش کند و جهت ارزش آزاردهنده باشد. روزه داری در ماه رمضان باعث می شود اگر از گرسنگان غافل مانده ایم به یادشان بیفتیم.

در طول این سال ها پیش آمده با زبان روزه سر صحنه باشید؟
سریال یوسف پیامبر سه سال وقت برد که مشمول بر ماه رمضان هم می شد. خدا رحمت کند، آقای سلحشور جهت ماه رمضان شب کاری می گذاشت، یعنی فرزند ها از ساعت ٤بعدازظهر جهت گریم می آمدند، تا وقت افطار می رسید. با اذان افطاری می خوردند و کار ادامه پیدا می کرد، تا شام نزدیک ساعت ١٠، بعد از آن ساعت ٢ ونیم نصف شب کار را به آخر می رساندیم تا فرزند ها به سحری برسند و در کنار خانواده باشند. این رویه هر ساله آقای سلحشور در طول رمضان بود که شب کاری بگذارند، لیکن این کار طولانی بود. این سریال خاطرات بسیاری را جهت ما به جا گذاشت. به عنوان نمونه یک سال هفته فرهنگی کشور عزیزمان ایران ما را به باکو دعوت کردند که آقای سراج هم دعوت شده است بود؛ مشغول کوک کردن سازش بود که مجری صحنه اسم سریال یوسف پیامبر را آورد. همه حاضران بلند شدند و مجری خطاب به من گفت، گفتم پدر یوسف در این جمع هست. احترام زیادی جهت این سریال قایل بودند.

شما در نقش اشخاص مذهبی زیاد دیده شده است اید، آیا در سریال های مخصوص ماه رمضان ایفای نقش نکردید؟
بله. زیاد کار ها جهت محرم بوده، ولی متاسفانه زمانی که جهت سریال های ماه رمضان پیشنهاد داشته ام، مشغول کار دیگری بوده ام و چون عادت ندارم چند کار را با هم انجام دهم، تاکنون در سریال های ماه رمضان ایفای نقش نکرده ام، چراکه اعتقاد دارم یک کار را با تمرکز بیشتری انجام می دهم. چند شاخه بودن را دوست ندارم. افراد باید به یک کار وصل شوند، تا به خوبی ایفای نقش کنند .

شرایط کاری عوض کردن نمی کند؟
ساعت کاری بستگی به اعتقادات تهیه کننده و کارگردان دارد. بعضی ساعت کاری را طوری قرار می دهند که فرزند ها هم روزه ارزش را بگیرند و هم به کارشان برسند. به عنوان نمونه آقای سلحشور در این سه سال این کار را کردند. ولی بسیاری از دوستان این کار را نمی کنند؛ تابستان هم باشد کار باید کنی و اگر اهل روزه باشی روزه را هم باید بگیری، البته کمی سخت هست، ولی کار متوقف نمی شود، مثل این است که بگوییم چون کاسبم سرکار نمی روم.

یکی از افطاری های خاطره انگیزتان را جهت مان تعریف کنید .
افطاری هایی که در کنار خانواده و دوستان بوده ام برایم بسیار لذت بخش هست. نزدیک به ٤٠ نفریم که از شیراز آمده ایم و در پایتخت کشور عزیزمان ایران مستقریم. وقت افطار که می شود، واقعا این دورهمی جهت مان لذت بخش هست. هر ساله بعضی از همکاران هم افطاری می دهند که در این جمع ها نیز ما با دوستانی که در طول سال نتوانسته ایم آنها را ببینیم، دیداری تازه می کنیم. جهت من دیدن دوستان مسرت بخش هست، لیکن بعد از مدتی یکدیگر را می بینیم، چه بهتر که در مراسم مذهبی باشد. هنگامی که در بین جماعتی نشسته ای که تعدادی دوست هستند، هرکدام با سلیقه خود خاطره ای می گوید. دیدار ها مهم اند چراکه بعد از مدت وقت طولانی اتفاق می افتند.

شما اگر وقت بازگشت به گذشته را داشته باشید چه سن و سالی را گزینش می کنید؟
سنین نوجوانی را گزینش می کنم، لیکن افطاری ها و سحری های لذت بخشی را در آن دوران تجربه می کنم. عالی ترین دورانم همان وقت بود، کنار خانواده. اگرچه هر لحظه در کنار خانواده بودم، ولی چنین مراسمی در هر وقت متفاوت هست، حس وحالی متفاوت دارد، حتی ممکن است نوع غذا متفاوت باشد، همین که پای سفره رنگینک و خرما می گذارند، حس وحال متفاوتی را القا کند.

سه سال شب کاری ماه رمضان، جهت حضرت یوسف(ع)

روزنامه شهروند

واژه های کلیدی: بیدار | خاطره | سریال | افطاری | خانواده | خانواده | ماه رمضان | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz